Dünya Robotik Olimpiyatları’nda İkincilik Türkiye’nin

by Editör
Dünya Robotik Olimpiyatları

Danimarka’da gerçekleşen Dünya Robotik Olimpiyatları’nda, (WRO) geleceğin beyinleri tarih yazdı, Türkiye ikincilik elde etti.

İzmir’de gerçekleşen Türkiye finalleri sonrasında, ülkemizi temsil etme görevini üstlenen iki ekipten, Kadıköy Bilsem İlkokul Robotik takımı ‘Kadro’, 32 ülkeden gelen 158 takım arasında WeDo kategorisinde dünya ikinciliğine uzandı. Diğer temsilcimiz Ataşehir Bilsem Robotik takımı, ‘Robistim’ ise Dünya beşincisi oldu.

Mentör öğretmenler İbrahim Evren Özer ve Bekir Çelen’in hazırladığı Ada Aktoğu, Rüzgar Ertem ve Ada Ayşe Eşbeğendi’den oluşan Kadıköy Bilsem İlkokul Robotik takımı, üç tur üzerinden yapılan yarışmanın tüm etaplarında tam puan aldı. Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kadıköy Belediyesi, Turkcell ve United Group’un sponsorluğundaki ‘Kadro’, ikinci turda ortaya koyduğu performansta, projesini 28 saniyede tamamlayarak bu alanda bir de dünya rekoruna imza attı.

Dünya Robotik Olimpiyatları

GELECEK İNŞA EDİLİYOR

Danimarka Ulusal Organize komitesi Dünya Robotik Olimpiyatları (WRO), dünyanın 32 ülkesinden 158 takımı Danimarka’nın en büyük ikinci şehri olan Aarhus’da bir araya getirdi.

Turnuva, ülkenin bilim, yenilikçilik, eğitim, araştırma ve girişimcilik üssü olan Navitas araştırma parkında yapıldı.

WRO ülkeler ve takımlar arasında kültür, dil, din, yaş ve cinsiyet farkı gözetmeksizin birlikte çalışabilme anafikriyle düzenlenen ve elde edilecek rekorlarla, geleceğin inşasına katkı ve de minik beyinlerin yaratıcılıklarının ortaya çıkmasına olanak sağlamayı hedefliyor.

Bu noktada, dünya çocuklarının ufuklarının genişlemesindeki rolü bilinen ve Billund’da bulunan Legoland’i de gezen çocuklarımız, dört gün süren yarışmanın sonunda ülkemize haklı bir gurur tablosu yaşattı. Ay Yıldızlı bayrağımızla ikincilik kürsüsüne çıkan ‘Kadro’, gözünü şimdiden bir sonraki yarışmanın şampiyonluğuna dikti.

Dünya Robotik Olimpiyatları

Ada Aktoğu, Rüzgar Ertem ve Ada Ayşe Eşbeğendi’den oluşan Kadıköy Bilsem İlkokul Robotik takımı, öğretmenleri İbrahim Evren Özer ve Bekir Çelen ile.

Related Posts

Leave a Comment