Dünyada turistler için en popüler 100 şehir listesinde Türkiye’den dört şehir yer alırken, Istanbul dünyanın en popüler 15. şehri olmayı başardı.

Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press, dünyanın en popüler şehirleri araştırmasını inceledi. Ajans Press’in Euromonitor’den edindiği bilgilere göre turistler için en popüler 100 kent listesinde İstanbul, 15. sırada yer aldı. Listeye Türkiye’den giren diğer şehirler ise 29. sıraya yerleşen Antalya, 68. sırada yer alan Edirne ve 85. sırada yer alan Artvin oldu. Dünyanın en popüler şehirleri listesinde ise ilk üç sırada Hong Kong, Bangkok ve Londra yer alırken; bu şehirleri sırasıyla Singapur, Makao, Dubai, Paris, New York, Shenzhen ve Kuala Lumpur izledi.

2025’DE İSTANBUL’A 11 MİLYONDAN FAZLA TURİST BEKLENİYOR…

Euromonitor’den elde edilen bilgilere göre İstanbul’u geçtiğimiz yıl 9,1 milyon kişinin ziyaret ettiği belirlenirken, 2025 yılında bu rakamın 11,6 milyon olması bekleniyor. 2016 yılında en popüler olarak belirlenen 100 şehre toplamda 558 milyon uluslararası ziyaret gerçekleşti. Gerçekleşen ziyaretlerde dünya çapında 1,2 milyar yolculuk yapıldığı belirlendi. Medyaya yansıyan turizm başlıklarını inceleyen PRNet, Avrupa’da özellikle Brüksel, Paris, Nice ve İstanbul’da yaşanan terör saldırılarının Türk ve dünya basında geniş yankı uyandırdığını ve bu durumun turizm performanslarını negatif yönde etkilediği bilgisine ulaştı. Yılbaşından beri turizm konusuyla ilgili 233 bin 989 haber yansıması tespit edilirken, bacasız sanayi medyanın en çok konuştuğu başlıklar arasında yer aldı.

istanbul

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like