En fazla Suriyeli nüfus İstanbul’da!

by Kadir Toprakkaya
Suriyeli

Ajans Press, ülkemizde yaşayan Suriyeli sayısına yönelik verileri inceledi. 2018 Aralık verileri incelendiğinde Türkiye’de geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı 3 milyon 622 bin 366 olarak görülürken, en fazla Suriyelinin yaşadığı yer ise 557 bin 736 ile İstanbul olarak dikkatleri çekti.

Ajans Press tarafından Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerinden ve medya yansımalarından derlenen bilgilere göre, Türkiye’de geçici koruma altındaki Suriye vatandaşı sayısı 3 milyon 622 bin 366 olarak görüldü. En fazla Suriyelinin yaşadığı yer İstanbul olarak kaydedilirken, burada yaşayan Suriye vatandaşı sayısı da resmi verilere göre 557 bin 736 olarak belirlendi. İstanbul’dan sonra en çok Suriyelinin bulunduğu ikinci şehir ise 453 bin 83 ile Şanlıurfa olurken, Hatay 444 bin 576 ile üçüncü,  Gaziantep 422 bin 850 ile dördüncü sıradan takip etti.

Suriyeli

EN ÇOK KONUŞULAN BAŞLIKLAR ARASINDA

ITS Medya ve Ajans Press‘in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Gerçekleştirilen yazılı basın incelemesinde, son bir yıl içerisinde Suriyeli göçmen ve mültecilerle ilgili 80 bin 638 haber yansıması tespit edildi. 2011 yılında başlayan iç savaşın ardından birçok mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye, bu konuda dünyada da liderliği üstleniyor. Zaman zaman tartışmalara neden olan Suriyeli göçmenler, medyanın da yıllardır en çok konuştuğu haberler arasında üst sıralarda yer alıyor.

Related Posts

Leave a Comment