Sağlık

Güneş Işığı’nın insan psikolojisine etkisi

Güneş Işığı

İnsan fizyolojisini ve psikolojisini etkileyen en önemli etmenlerden olan Güneş Işığı’nın vücudumuza birçok olumlu  ve olumsuz etkisi bilinmekte. Güneş Işığı’nın yetersiz geldiği günlerde veya mevsimlerde kişilerin halsiz, yorgun, mutsuz olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum, halk arasında mutluluk hormonu dediğimiz seratoninden kaynaklanmaktadır.

GÜNEŞ IŞIĞI, SERATONİN VE MELATONİN ORANINI DEĞİŞTİRİYOR…

Medicana Konya Hastanesi Uzman Psikolog F. Işıl Yenikaynak, Güneş Işığı ve serotonin etkisi hakkında şunları ifade etti: “Güneş Işığı’nın yoğun olduğu zamanlarda serotonin salgılanması artmakta, melatonin salgılanması azalmaktadır. Melatonin, insanın uyuması için salgılanan hormondur. Serotonin ise enerji ve ruh halini düzenleyen hormondur. Serotonin ve melatonin beraber çalışarak psikolojiyi, bağışıklık sistemini, sindirimi, uykuyu ve vücudun günlük işlevselliğini düzenlemektedir. Serotonin hormonu, mide ve bağırsağa bağlı kas sisteminin hareketini sağlamakta, ağrı hissini düzenlemeye ve kişinin rahat bir uyku uyumasına yardımcı olmaktadır. Serotonin hormonunun düşük olması duygu durumunun, uyku düzeninin ve enerji düzeyinin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.”

Güneş Işığı

GÜNEŞ IŞIĞI VE UYKU DÜZENİ İNSAN PSİKOLOJİSİNİ ÇOK ETKİLİYOR…

Uyku ve yemek, insan hayatının temel ve vazgeçilmez faaliyetleri arasındadır. Uyku düzenindeki en küçük bir aksama, günlük hayatımıza doğrudan etki etmektedir. İş hayatında verimsizliğe, iş kazalarının oranlarının yükselmesine, aile içi ilişkilerin zayıflamasına neden olmakta ve öğrenme becerilerini olumsuz etkilemektedir.  Düşük serotonin, iştahı bozmaktadır. Obezite veya anoreksiya nevroza, bulimia nevroza gibi yeme bozukluklarına yol açabilmektedir. Serotonin azlığı iştahı arttırır ve şişmanladıkça vücudumuzda serotonin tekrar azalır. Serotonin azaldığında ise yine iştah artar. Bu döngü, sağlığı olumsuz etkilemektedir.

Güneş Işığı

EN KARAMSAR DÖNEMLER SONBAHAR AYLARINDA…

Sonbahar ve kış aylarında insanlarda depresif düşüncelerin artmakta olduğu bir gerçektir. Bu mevsimlerde güneş ışığının yetersiz gelmesi nedeniyle karamsar ve olumsuz düşünceler daha çok ortaya çıkmaktadır. İnsanlar bu düşüncelerle baş edemediklerinde ya da baş etmede zorlandıklarında stres oluşmaktadır. Böylelikle insanlar, depresyona daha kolay girmektedir.  Depresyondaki kişi kendisini değersiz hissetmekte, yaptığı hiçbir şeyde başarı gösteremediğini düşünmekte, geleceğe ilişkin ümitsiz hissetmektedir. Kişi çoğunlukla kendisini önemsiz konularla ilgili olarak sebepsiz yere suçlamaktadır. Hayattan zevk alamama, depresyonda en sık görülen belirtidir. Depresyonun fiziksel belirtileri arasında ise uykusuzluk, iştahsızlık ve kilo kaybı, cinsel isteğin azalması, unutkanlık ve dikkatini verememe yer alır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like