İBB

Dünyanın en prestijli fuarları arasında gösterilen Dünya Mobil Kongresi (MWC), İspanya Barselona’da yapılıyor. Dünya teknoloji devlerinin boy gösterdiği fuarda akıllı belediyeciliğin öncüsü İstanbul Büyükşehir Belediyesi (IBB), çıtayı daha da yükselterek dünya devi Ericsson ile halihazırda var olan Akıllı Şehir yaklaşımına katkı sağlamak amacıyla işbirliği gerçekleştirdi.

Barcelona’daki MWC 2017 Ericsson’un standında yerli ve yabancı basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirilen imza törenine; Ericsson’un Endüstri ve Kamudan Sorumlu Dünya Başkanı Charlotta Sund,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekteri Hayri Baraçlı, Genel Sekreter Yardımcısı Çağatay Kalkancı, İSBAK A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Alyürük, İBB Medya A.Ş Genel Müdürü Yunus Göksu ile birlikte İBB ve Ericsson’dan yetkili isimler katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şirketi İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri AŞ (İSBAK), Ericsson ile Mevcut Durum Analizi kapsamında halihazırda var olan Akıllı Şehir yaklaşımına katkı sağlamak amacıyla işbirliği gerçekleştirdi.

IBB

HEDEF İLK 5 İÇERİSİNDE YER ALMAK…

İstanbul’u dünyada bir marka haline getiren İBB, İstanbul’u 2024 odak şehir hedeflerine ulaştıracak Akıllı Şehir vizyonunun; çevre, enerji, ekonomi, mobilite, yönetim, insan ve yaşam gibi alanlarda etkin bir şekilde uygulanabilmesi için global partnerler yoğun şekilde çalışmalarını sürdürüyor. 2016 yılında Dünya Küresel Şehirler Endeksi’nde 29. sıradan 25. sıraya yükselen İstanbul’un; 2024 hedeflerinin gerçekleştirilmesiyle bu sıralamada ilk 5 içerisinde yer alması için çalışmalarına hız veren İBB ve şirketi İSBAK AŞ, Entegre Akıllı Şehir Yönetimleri ile şehrin hizmet ve kalite çizgisini yukarı taşıyan çalışmalara imza atıyor. Törende konuşan İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İstanbul’un akıllı şehir olma özelliğinin çok eskiye dayandığını, Mimar Sinan’ın yaptığı camilerde ve su kemerlerinde bunların izlerine rastlanabileceğini söyledi.

İSTANBUL’UN METROLARI, DÜNYANIN EN MODERN METROLARI ARASINDA…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın vizyonuyla birlikte İBB’nin teknoloji konusunda çok iyi işler başardığını vurgulayan Hayri Baraçlı; “İBB olarak bizler teknolojiyi çok yakından takip ediyoruz ve İstanbulluların hayatlarını kolaylaştırmak için her geçen gün yeni uygulamaları kullanıma sokuyoruz. İstanbul’un hem genelinde hem de İBB bünyesinde kullandığımız birçok uygulamayı kendi mühendislerimize yaptırıyoruz” dedi. Londra’dan sonra dünyanın ikinci metrosunun da 1875 yılında İstanbul’da yapıldığını hatırlatan Baraçlı, günümüzde İstanbul’da yapılan metroların da dünyanın en modern metroları arasında yer aldığını söyledi.

İSTANBUL AKILLI ŞEHİR ENDEKSİ OLUŞTURULDU…

Projenin bir sonraki fazı olan Mevcut Durum Analizi kapsamında Ericsson’un global tecrübesinden faydalanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 210 paydaş ile gerçekleştirilen toplam 900’ü aşkın görüşme doğrultusunda akıllı şehirler açısından İstanbul’un olgunluk seviyesini belirlediğini ifade eden Genel Sekreter Baraçlı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ayrıca Mevcut Durum Analizi kapsamında her domain için çalıştaylar yapıldı ve bu sayede tüm paydaşların projeye katılımı sağlandı. Bu çalışma kapsamında şehrin olgunluk seviyesinin ölçülebileceği ve gelişiminin izleneceği İstanbul Akıllı Şehir Endeksi oluşturuldu. Mevcut durum analizi sonuçları değerlendirilerek İstanbul’un Akıllı Şehir Vizyonu, Stratejileri ve Yol Haritasını ortaya koymak adına çalışmalara başlandı. Big Smart İstanbul Vizyonu ile hayata geçirilecek Şehir Yönetim Merkezi’nde, İstanbul’un üretmiş olduğu büyük veriyi yönetip, katma değerli ürün ve hizmetlerin gelişimini sağlayacak açık veri platformu oluşturulması planlanıyor. Bu sayede ekosisteme dahil olacak tüm start-up firmaları, şehrin açık verilerini kullanarak ekonomik kalkınmaya katkı sağlayacak.”

KİLİT GELİŞME ALANLARI ÜZERİNDE ÇALIŞILACAK…

Ericsson’la gerçekleştirilen akıllı şehir vizyonuna yönelik işbirliği sayesinde 18 milyona ev sahipliği yapan metropol İstanbul’un başta kentleşmesine yönelik çalışmalar yürüteceklerini ifade eden Baraçlı; “Nüfus artışı ve kaynak kullanımı gibi sürdürülebilirlik alanında pek çok belirlenmiş hedefi, bu alandaki uzmanlığı ve pek çok ülkedeki tecrübeleri ile özellikle İstanbul’da kilit gelişme alanları üzerinde çalışılacak. Yapılacak durum değerlendirmesi, İstanbul gibi eşsiz karakteri olan ve bünyesinde dâhili fırsatları barındıran bir şehrin başarılı sonuçlar elde etmesi için gerekli ihtiyaçları ve hazırlık safhalarını öne çıkaracak İstanbul’un Akıllı Şehir Vizyon ve Stratejik Hedefleri’ni ortaya koyacak” şeklinde konuştu.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like