İş dünyasının sporu: Golf

by Ahmet Doğan

Golf denilince ‘belirli bir azınlığın sporu’ akıllara gelebilir. İşin aslı hiç de öyle değil… İş dünyasının sporu olarak da adlandırılan golf, entellektüel bir spor dalı olarak da dikkatleri üzerine çekiyor. İş dünyası golften neden vazgeçemiyor? İş dünyasının sporunu bu denki özel kılan etmenler neler? Ata sporu olmasa da golf, Türkiye’de ata sporu olma yolunda ilerliyor dersek hiç de abartmış olmayız. Ülkemizde 12 ay boyunca oynanabilecek bu sporun faydaları saymakla bitmiyor. İstanbul’da Maslak, Kemerburgaz ve Silivri’de golf oynanabiliyor. Antalya-Belek ise ülkemizde bu sporun başkenti adeta. ABD iş dünyası golf oyunu ve bu sporun iş yaşantılarına yapacağı etkilerin farkında. İçinde Bill Gates, Scott McNealy, Dwight Eisenhower gibi ünlü CEO’lar bu sproun en önemli temsilcileri arasında yer alıyor. Golf denilince hep ‘zengin sporu’ akıllara gelir. Fakat golf, sanıldığının aksine hiç de zengin sporu değil. Küçücük bir topu özel sopalarla, birbirini izleyen 9 veya 18 çukura en az atışla sokmayı amaçlayan bir spor nasıl zor olabilir, böyle bir şey insana nasıl bu kadar heyecan verir, iş dünyası neden bu sporu bu kadar ciddiye alır ve önemser? Farklı sahalarda oynamak için dünyanın bir ucuna giden golf tutkunları açısından bu sporun önemi ve yarattığı heyecan nedir?

GÜRÜLTÜ, KALABALIK, TEZAHÜRAT, TRİBÜN YOK…

Bir golf firmasının direktörü Fredrik Hansson tam da sporun ruhuna uygun, sakin, acelesiz, sükunetle anlatıyor. Hansson; Eller sopayı nasıl tutacak, bacakların duruşu nasıl olacak? Dönümlerce yeşil alan, çevrede ağaçlar, tek ses sopanın topa vuruşu gibi konularda bizleri aydınlatıyor:

EN ŞIK SPOR

Hansson, “Bu sporda gürültü yok, kabalık yok, salaşlık yok, her anında özenli olmak gerekiyor. Giyim-kuşamda da bu özen devam ediyor. Tişört yakasız olmayacak,mutlaka polo yaka. Altta keten pantolon, ama o da şık” diyor. 15 yıldır Türkiye’de yaşayan Hansson, “Golfün kökeni İskoçya’dan geliyor. Kurallar ve gelenekler bu yüzden çok önemli. Saygılı olmak, dürüst olmak çok önemli” diyor. 18 delikli bir sahada oyun yaklaşık 4.5 saat sürüyor. İnsan günde 4.5 saatini kiminle yan yana geçiriyor ki? İşte bu sürede yaptığınız her şey sizin karakterinizi de ortaya koyuyor.

YEŞİL TERAPİ

Sadece bir saatlik dersin sonunda bile stresi yoğun işler yapan insanların niçin golf tutkunu olduğunu anlamak mümkün. O küçük topa yoğunlaşınca insanın kafasında başka hiçbir şey kalmıyor. Acele yok, ses yok, yemyeşil bir zeminde saatler geçiyor. Herkes zengin sporu diyor, doğru. Çünkü golf sahası için büyük arazi dilimlerine ihtiyaç var. Çimlerin bakımı, ilaçlanması, sulanması, bütün bunlar yatırımı ve devamını pahalı kılıyor.

GOLF TURİSTİ ÜÇ KAT DAHA FAZLA HARCIYOR

2010 yılında Antalya’nın Belek İlçesi’ne 160 bin golf turisti gelip 502 bin defa golf oynadı. 2012 yılında Dünya Amatör Golf Şampiyonası’na Türkiye evsahipliği yaptı. ABD ekonomisinin yüzde 1.64’ü, 196 milyar dolar ile golf endüstrisinden geliyor. İspanya yılda 5 milyar Euro, Portekiz 2 milyar Euro gelir elde ediyor. Türkiye’de ise henüz 160 milyon Euro’luk bir gelirden söz ediliyor. Türkiye’ye gelen normal bir turist 75 dolar para harcarken golf turistinde bu 250 dolara çıkıyor.

GOLF PAHALI BİR SPOR

Golf pahalı bir spor. Çünkü golf sahası kurmak için büyük arazi dilimlerine ihtiyaç var. Çim sahanın bakımı, sulanması ve temizliği de sürekli bir emek gerektiriyor.

İSTANBUL’DA MASLAK, KEMERBURGAZ VE SİLİVRİ

Türkiye’de aktif 18 golf sahası var. İstanbul’da Maslak, Kemerburgaz ve Silivri’de golf oynanabiliyor. Golf oynamak için ideal olan 18 delikli sahalar… Maslak’ta 9 delikli, Kemerburgaz’da 18 delikli, Silivri’de 9’ar delikli iki saha var. Antalya 14 golf sahasıyla bu sporun merkezi. Bodrum’da da 18’er delikli iki golf sahası var. Dalaman, Sarıgerme ve Kuşadası’nda da üç yeni golf sahasının inşaatı sürüyor.

İSTANBUL PAHALI GÜNEYE İNİNCE MALİYET DÜŞÜYOR

Golfü İstanbul’da oynayacaksanız, 15 bin Euro bir üyelik ücreti gerekiyor. Bu, 2040 yılına kadar geçerli bir üyelik. Üye olduktan sonra da yıllık 6 bin TL aidat var. Ancak golf cenneti Belek’te çok sayıda seçenek var. Sadece bir oyun için golf sahasına 50 Euro ödemek yetiyor. Bu ücreti ödeyerek 4.5 saat sahada kalabiliyorsunuz. Eğer üyelik aidatı ödemişseniz oyun ücreti daha da düşüyor.

SADECE BİR SPOR DEĞİL İŞTEKİ BAŞARIYA DA ETKİ EDİYOR

Türkiye Golf Federasyonu’nun raporunda golf sporunun Japonya’da yöneticilikte terfi etmeye etki eden bir faktör olduğu belirtiliyor. Deniyor ki, “ABD’de iş dünyası da golf oyunu ve bu sporun iş yaşantılarına yapacağı etkilerin farkında. İçinde Bill Gates, Scott McNealy, Dwight Eisenhower gibi ünlü CEO’ların bulunduğu gruba göre golf sporunu oynayabilme kabiliyeti, oyunun doğasında bulunan etiği anlayabilme ve oyunun geleneğine gösterilecek saygı bir kariyeri bulunduğu noktadan daha üst noktalara taşıyabilir. ABD’de golfün iş dünyası için bu kadar önemli olmasının altında iş ilişkileri üzerine kurulu bir spor dalı olması yatmaktadır. Rahatlatıcı, huzur dolu bir ortamda dört beş saat rakiple oynanan bir spor dalı olan golf, bu ilişkiyi sadece rekabet düzeyinde bırakmayacak ve oyun sırasında kurulan bağlar ile uzun vadeye taşıyacaktır. Bunun yanı sıra bu saatler içerisinde beraber golf oynanan insanların karakteri hakkında pek çok ayrıntıyı öğrenme imkânı yakalanabilir.

60 MİLYON OYUNCU

1920’li yıllarda popüler hale gelen golf sporu giderek yaygınlaşmış. Bugün dünyada yaklaşık 60 milyon golf oyuncusu bulunduğu ve bu oyuncuların 37 milyonunun ABD’de olduğu hesaplanıyor. 2006 yılında golf saha sayılarıyla ilgili yapılan bir araştırmaya göre de dünya çapında 30 bin 730 golf sahası olduğu ve bu sahaların 7.000 adedinin de son 10 yıl içinde inşa edildiği dile getiriliyor.

‘GOLF ZENGİN SPORU DEĞİL; KAYAKTAN UCUZ’

Belek, dünyada golf turizminin incisi… Her yıl binlerce sporcu soluğu Maxx Royal, Kaya Palazzo ve Cornelia’nın sahalarında alıyor. Buradan bakınca zengin sporu gibi duruyor ama Cornelia Genel Müdürü Ali Şahin, belediye ve bakanlık işbirliğiyle golfün her yerde yapılabileceğini söylüyor; “Kayaktan ucuz” diyor.

TÜRKİYE’DE İLK GOLF SAHASI

İlk golf sahası 1895’te kurulan İstanbul Golf Kulübü. Konuyla ilgili Cornelia Genel Müdürü Ali Şahin, “Önce belli bir zümreye hitap ediyordu. Üyelik sistemi vardı. Antalya’dakilerse turistik amaçlı yapıldı.” Diyor ve şunları söylüyor:

2013’TE CİDDİ BİR NOKTAYA ULAŞTI

2013’te ciddi bir noktaya ulaşmıştı, sonra sıkıntılar oldu. Yaklaşık yüzde 20’lik kayıp var. Umarım kayıpları geri kazanırız. Aslında oyuncu sayısının çok olması iyi değil. Sahadaki rahatlık kayboluyor ve oyun yavaşlıyor.

NÜFUSUMUZUN ÇOK AZI GOLFE İLGİ DUYUYOR

Dünyayla kıyaslarsak ülkemizde golfe ilgi nasıl?

Nüfusumuzun çok azı golfe ilgi duyuyor. Halbuki bu oyunun tarihi Avrupa’da 1600’lere dek dayanır. Ana vatanı İskoçya ve İngiltere. O zamandan beri özellikle sanayileşme, savaşların bitmesi ve insanların barış ortamında yaşamaya başlamasından sonra hızla yaygınlaştı. Türkiye’de son yıllardaki yatırımlarla Türk insanı golfe aşina oldu. Akabinde Türkiye’de düzenlenen uluslararası turnuvaların medyada yer almasıyla bu bilinirlik arttı. Ama katılım anlamında hâlâ çok yavaş ilerliyoruz. En büyük nedeni bizdeki golf sahalarının nüfusa oranla çok düşük olması ve mevcut sahaların da yüzde 90’ının ‘resort golf’ dediğimiz turist golfçüleri ağırlaması. Dolayısıyla halkın bu sporla buluşması zor.

ZENGİNLİKLE ALAKALI DEĞİL DE VAKİTLE ALAKALI

“Golf zengin sporu” anlayışı yavaş yavaş kırılıyor mu?

Zenginlikle değil de vakitle alakalı bence. Malzemeleri kayaktan ucuz, uygun üyelikler var. Belediyelerin sahaları var ki Samsun buna güzel bir örnek.

Yaygınlaşması nasıl sağlanabilir?

‘Public saha’ dediğimiz, yani halkın kullanımı için tasarlanmış sahaların yapılması gerek. Bunlar belediyeler öncülüğünde yapılabilir veya Spor Bakanlığı’nın bir projesi belediyelerle ortak yapılabilir. Burada amaç şehirde yaşam alanlarına yakın, saha veya en azından golf öğrenilebilecek antrenman alanları yapıp sporseverleri golfle tanıştırmak.

‘İMKÂNSIZ DİYE BİR ŞEY YOK, HERKES OYNAYABİLİR’

Ne kadar sürelik bir eğitimin ardından golf oynamaya başlayabiliriz?

Tamamen kişiye bağlı. Yaşınızdan spora yatkınlığınıza, adaptasyonunuza kadar birçok hususla alakalı. İmkânsız diye bir şey yok, herkes oynayabilir ama öğrenme süreci farklı olabiliyor. 30 saat de alabilir, daha fazla da. Sabır şart.

Golf için kondisyon şart mı?

18 delikli bir oyun 4 saatten fazla sürüyor. Bu mesafeyi araçla gidersiniz ya da yürürsünüz. Dolayısıyla kondisyon anlamında geniş bir skalası olduğu doğru. Ancak öğrenme safhasında atletik bir yapıya sahip olmak öğrenmeyi kolaylaştırır. Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi. Dışarıdan bakınca çok durağan gibi ama belirli bir seviyeye çıktıktan sonra iş dinamik bir hal alıyor. İnsan kendiyle ve doğayla mücadele ediyor. Ama bu ciddi bir terapi.

‘TÜRKİYE’DE 12 AY BOYUNCA OYNANABİLİR’

Golfseverler en çok hangi ülkelerden geliyor?

Yüzde 50’si İngiltere’den, yüzde 35’i Almanya’dan ve yüzde 15’i diğer Avrupa ülkelerinden geliyor. Bir İngiliz golfçü bana “Türkiye’de neredeyse 12 ay golf oynayabiliyoruz” demişti. Ülkemizin iklimi golf için çok avantajlı değil mi? 365 gün golf oynayabiliyorsunuz. Akdeniz iklim kuşağı golf için çok elverişli. Bir de ülkemizin sahaları kaliteli ve iyi bir hizmet sunuyor.

HABERİSTANBUL

Related Posts

Leave a Comment