Su

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Melen Barajı devreye girdiğinde İstanbul’a yılda 1 milyar 77 bin metreküp su temin edilecek.” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’un 2071 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak Melen Barajı’nda inşaatın yüzde 95 seviyesine ulaştığını bildirdi.

Eroğlu, yazılı açıklamasında, Melen Barajı ile İstanbul’un 2071 yılına kadar içme suyu probleminin kalmayacağını belirtti.

Dünyada ve Türkiye’de, 2007’de yaşanan iklim değişikliği, küresel ısınma etkileri ve kuraklıkta bile İstanbul’u susuz bırakmadıklarını ifade eden Eroğlu, Melen Barajı inşaatının yüzde 95 seviyesine ulaştığını kaydederek, şöyle devam etti:

“2007 yılında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, inşaatı 2010 yılında bitecek olan Melen sisteminin 1. kademesinin daha erken devreye girmesi için, Melen sistemi inşaatının tamamlanan kısımlarını ve Yeşilçay sistemini kullanarak, ‘İstanbul’a Acil Su Temini’ adı altında entegre bir proje geliştirdi. Büyük Melen Projesi çerçevesinde, Şafak Eylem Planı ile boru hattı döşenerek 20 Ekim 2007 saat 16.59’da İstanbul’da Yeşilçay sistemine ilk su akıtıldı ve bu sıkıntı aşıldı. İstanbul’un sigortası Melen Projesi ile bugün İstanbul’a günde 700 bin metreküp su temin edilmektedir. Melen Projesi ile 2071 yılına kadar İstanbul’un su meselesi çözülmüştür.”

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like