Güncel

İstanbul’un turizm değerleri masaya yatırıldı

İstanbul'un turizm değerleri

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen “İstanbul’un Turizm Değerleri” konulu panele katıldı. Turizm Haftası kapsamında Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen panelin oturum başkanlığını Bakan Avcı üstlenirken; Haluk Dursun, Artun Ünsal, Beşir Ayvazoğlu, Elif Dağdeviren ve Hasan Bülent Kahraman da konuk konuşmacı olarak etkinlikte yer aldılar.

Esprili tavırlarıyla dikkat çeken Nabi Avcı, konuşmasının en başında dediği gibi açık oturum boyunca konuşmaların seyrini bozmadan aldığı notlarla oturumu yönetti. Araya sadece ortamı neşelendiren cümleleriyle dahil Kültür ve Turizm Bakanı, oturumun sonunda yazılı gelen tüm sorulara cevap verdi. Avcı’nın konuşmaları dinlerken değinilen noktalar hakkında aldığı notlar arasında, okunması gereken kitaplar vardı. Örneğin İstanbul’un sarnıçları konu olunca Nabi Avcı, Avusturyalı yazar Ivan Illich’in “H2O” kitabını tüm davetlilere önerdi.

istanbul'un turizm değerleri

İSTANBUL MÜZESİ YOLDA…

Bakan Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın beraber yürüttükleri çalışma kapsamında eğitim müfredatına “Şehir Kültürleri” dersleri eklemek istediklerini söyleyerek, projenin öncelikle İstanbul’daki üniversitelerde başlatıldığını aktardı. Avcı, konuşması sırasında İstanbul Müzesi’nden de bahsetti. Şu anda çalışmaların devam ettiğini, ancak her şey tam olarak planlandıktan sonra müze hakkında detaylı duyuruların yapılacağını sözlerine ekledi.

FARKLI KONUKLAR İSTANBUL ÇATISI ALTINDA BULUŞTU

Kültür tarihçisi Haluk Dursun ise, İstanbul’u ziyaret eden önemli liderler arasında olan Prens Charles, Moğolistan Cumhurbaşkanı ve Japon Prensi anılarıyla keyifli başlayan konuşmasında, aslında İstanbul’da kendi vatandaşlarımızın bile bilmediği birçok yere değindi. Bunlar arasında Kariye Müzesi’ne az gidilmesinden yakınan Dursun’un konuşmasını, Türkiye’de film alanında çok iyi işlere imza atan Elif Dağdeviren devam ettirdi.

TANITIMDA FİLM DÜNYASININ ÖNEMİ

Türkiye’de sinema alanında en tanınan isimlerden biri olan Elif Dağdeviren, konuşmasına sinemanın önemine değinerek başladı. Antalya Film Festivali’nin direktörü olan Dağdeviren, İstanbul’da çekilen önemli filmlerin aslında ya dublörlerle ya da bilindiği gibi İstanbul’da değil de başka ülkelerde, stüdyo ortamında çekildiğinden bahsetti. Bunun nedeni olarak da İstanbul’da yeterli güvenlik ortamının hissettirilemediğinden bahseden Elif Dağdeviren; “Bu güveni yabancı yapımcı ve yönetmenlere hissettirirsek, İstanbul ve Türkiye’de turist sayısı katlanacaktır” dedi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like