İTO Başkanı İbrahim Çağlar vefat etti - Haber İstanbul
İbrahim Çağlar

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar, gece saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Çağlar’ın cenazesi, 12 Aralık Salı günü Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nde (Capitol karşısı) ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Sahrayıcedid Aile Kabristanı’na defnedilecek. Ailesi, taziyeleri İlmi Araştırmalar Merkezi’nde (İLAM) kabul edecek. olup, adres şu şekildedir: Küçükçamlıca Mah. Çilehane Yolu Cad. No: 12 Üsküdar – İstanbul

İBRAHİM ÇAĞLAR HAKKINDA…

1960 yılında İstanbul Erenköy’de doğan İbrahim Çağlar, baba tarafından aslen Konya Kadınhanlı’dır. Kökleri müteşebbis bir aileye dayanan Çağlar’ın anne tarafından dedesi Hasan Şevki Efendi, Cumhuriyet öncesi II. Abdülhamid Han döneminde Hazine-i Humayun’da görev yapmıştır. Cumhuriyet sonrası ise genç Türkiye’nin ilk milli kolonya fabrikasını kurmuştur. Çağlar’ın baba tarafından dedesi Sıtkı Çağlar ise, ticarete konu olabilecek her ürünün ticaretini yapar, özellikle Konya’dan diğer şehirlere giderek mal değiş tokuşu ile ticaret hayatını devam ettirirken, 1950’li yıllarda İtalyanlardan aldığı teknoloji ile İstanbul Topkapı’da iplik fabrikası kurar. Sıtkı Bey, aynı zamanda Hacı Sabancı’nın Adana’da kuracağı fabrikaya da danışmanlık hizmeti verir. Bu vizyonla da oğlu Cenap Çağlar’ı (İbrahim Çağlar’ın babası) Avusturya Lisesi’nde okutur. Cenap Çağlar da okul sonrasında iplik ticareti ve müteahhitlikle ilgilenir.

Ticaretle yoğrulan bir ailede yetişen İbrahim Çağlar, 7 yaşından itibaren yazları kendi isteğiyle eniştesinin yanında çalışmaya başladı. İlkokuldan sonra Güneş Koleji’nde eğitim gören Çağlar, lisede gönlünde yatan aslanın peşinden giderek Ticaret Lisesi’ne kayıt oldu. 1977 yılında liseden mezun olan Çağlar, ilk şirketi olan Nurtop A.Ş.’yi müteakiben kurmuş ve iş hayatına atılmıştır. 18 yaşında başladığı ticaret hayatını bugün tekstil, enerji, inşaat ve telekomünikasyon sektörlerinde yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarıyla devam ettiren Çağlar, aynı zamanda sosyal hayatta, çeşitli vakıflarda aldığı görevlerle de ön plana çıkmıştır.

İbrahim Çağlar; TOBB Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, TEPAV Mütevelli Heyeti Üyeliği, Darülaceze Mütevelli Heyeti Üyeliği, Marmara Grubu Vakfı Stratejik ve Sosyal Araştırmalar, Mütevelli Heyet ve Akademik Konsey Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Vakıfların dışında AK Parti ve MÜSİAD Kurucu Üyesi olan Çağlar, Mayıs 2005-Mayıs 2009 yılları arasında TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyeliği ve aynı tarihlerde TSE Yönetim Kurulu Üyeliği yaparken, 2006-2012 yılları arasında DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2003-2006 seneleri arasında da İTHİB Yönetim Kurulu Üyeliğini yürütmüştür. İstanbul Ticaret Odası’nda 1999 yılında Meclis üyeliği ile göreve başlayan Çağlar, 2004-2009 yılları arasında İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olmuştur. 2009-2013 yılları arasında İTO Meclis Başkanlığı, 2013 yılından itibaren ise İTO Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür.

ibrahim çağlar

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like