Çevre

Kabataş – Üsküdar Yaya Tüneli İçin İlk adım atıldı

İstanbul`un iki yakasını Boğaz`ın altından yaya yolu ile birleştirecek Kabataş-Üsküdar Yaya Tüneli Projesi için ilk adım atıldı.

İstanbul`un iki yakasını Boğaz`ın altından yaya yolu ile birleştirecek Kabataş-Üsküdar Yaya Tüneli Projesi için ilk adım atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş`ın “ustalık döneminin en önemli eserlerinden biri“ olarak tanımladığı, Üsküdar ile Kabataş`ı denizin altından birbirine bağlayacak projenin sondaj ihalesi sonuçlandı.

Bu kapsamda, Kabataş açıklarına getirilen sondaj gemisi ile başlayan çalışmalar Anadolu Ajansı ekibi havadan görüntüledi. Asya ve Avrupa yakasını denizin altından yayalar için birbirine bağlayacak Üsküdar-Kabataş arasındaki tünel, iki kilometre uzunluğunda olacak. Denizin 20 metre altından geçecek iki katlı tünelin üst katını yayalar ve bisikletliler kullanacak. Tünelin alt katı ise, lastik tekerlekli elektrikli araç trafiğine tahsis edilecek.

2019`DA HİZMETE GİRMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR…

Çalışmaları 2019 yılında tamamlanması planlanan Kabataş-Üsküdar Yaya Tüneli hizmete açıldığında Üsküdar`da Marmaray`dan inen yolcular, denizin altından yürüme bandı ile karşı yakaya geçerek Kabataş Metrosu`na ulaşabilecek. Proje ile Asya ve Avrupa yakası, bu kez de yürüme tüp geçidiyle bir kez daha birbirine bağlanmış olacak.

TOPBAŞ`IN USTALIK DÖNEMİ VİZYON PROJESİ…

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi`ne 2015 Yılı Faaliyet Raporu`nu sunan Kadir Topbaş, “Ustalık dönemim“ dediği başkanlığının 3. dönemine ilişkin vizyon projelerini de açıklamıştı. Topbaş, Üsküdar ve Kabataş`ın kent için önemli düğüm noktaları olduğunu vurgulamış, İstanbul Boğazı`nın altından bu iki bölgenin yaya tüneli ile birleştirileceğini ifade etmişti.

Haberin Kaynağı: Anadolu Ajansı

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like