Kadıköy Belediyesi’nden öğrencilere destek

by Reha Kadak
Kadıköy Belediyesi

Kadıköy Belediyesi ile Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi arasında ilki 2016 yılında imzalanan “Sanat ve Tasarım Çalışmaları İşbirliği Protokolü” yenilendi. Öğrencilerin Kadıköy’e yönelik sanat ve tasarım çalışmaları yapmasını desteklemeyi hedefleyen protokole göre, Marmara GSF’de eğitim gören öğrencilerin Kadıköy için yapacağı sanat ve tasarım çalışmaları desteklenecek.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile Marmara Üniversitesi Rektörlüğü adına Dekan Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın arasında imzalanan protokol kapsamında, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin on iki bölümünün öğrencileri Kadıköy temalı çalışmalar yapacak. Başkan Nuhoğlu, protokole ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yerel yönetimlerin üniversitelerle ortak çalışması, hem üniversitelerin hem de yerel yönetimlerin güçlenmesi için önem taşıyor. Biz iki yıl önce güzel bir adım attık, hedefimiz bu ilişkinin diğer yerel yönetimler ve üniversitelerde yaygınlaşması.”

Kadıköy Belediyesi

ÖĞRENCİLERE BELEDİYE TARAFINDAN TELİF ÖDENECEK…

Protokol kapsamında öğrenciler tarafından yapılacak sanat ve tasarım çalışmaları, oluşturulacak Seçici Kurul tarafından belirlenecek. Seçici Kurul, üniversitenin belirleyeceği iki öğretim üyesi (biri GSF Dekanı) ile Kadıköy Belediyesi’nin belirleyeceği üç üye olmak üzere beş kişiden oluşacak. Seçici kurul tarafından belirlenen eserler için Kadıköy Belediyesi, öğrencilere telif hakkı ödeyecek.

ESERLER UYGUN PLATFORMLARDA TANITILACAK…

Kadıköy’ün tarihi, kültürel, sosyal, kentsel niteliklerini ön plana çıkaran eserlerin değerlendirmeye alınacağı protokol gereği seçilen tüm sanat ve tasarım çalışmaları, Kadıköy Belediyesi’nin uygun göreceği platformlarda tanıtılacak. Güzel Sanatlar Fakültesi de Kadıköy Belediyesi ile yapılacak sanat ve tasarım çalışmalarının fakülte bünyesindeki süreçlerini planlayıp yürütmek, duyuru yapmak gibi faaliyetleri yürütecek. Kadıköy Belediyesi, 2016 yılında yaptığı protokol kapsamında Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin 5 kartpostal ve grafik tasarımı, 4 takvim ve grafik tasarımı, 2 tekstil tasarımı ile 2 heykelini satın almıştı.

 

Related Posts

Leave a Comment