Kadıköy’de Beton Zemin Laboratuvarı

by Cenay Toprakkaya
Beton Zemin Laboratuvarı

Kadıköy Belediyesi tarafından 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden sonra kurulan Beton Zemin Laboratuvarı’nda, mevcut binalar ve yeni inşaatlardaki beton kalitesi test ediliyor. Laboratuvarda “Zemin”, “Kentsel Yenileme Bürosu” ve “Yeni İnşaatlardan Alınan Taze Beton Alım Birimi” olmak üzere üç farklı aşamada testler yapılıyor.

HAZIR BETON, KALİTELİ ANLAMINA GELMİYOR…

Kadıköy Belediyesi Beton Zemin Laboratuvarı Sorumlusu Menekşe Perdi, ilçedeki inşaatlarda projede kullanılması gereken beton sınıfının kullanılıp kullanılmadığını kontrol ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Gerekli standartlar tutmadığında önlem alınmalı. Biz karot aldırıyoruz. Karot düşük değerde çıkarsa güçlendirme yapılması gerekiyor. Fakat hazır beton, kaliteli anlamına gelmiyor. Kontrol edilebilir, izlenebilir ve objektif değerlendirmeye tabi olan hazır betonlar niteliklidir.”

Beton Zemin Laboratuvarı

SON ÜÇ YILDA 2.311 ADET RİSKLİ BİNA ANALİZ YAPILDI…

Laboratuvar, 2014 yılı Mart ayından bu yana 2 bin 311 adet binanın risk tespit analizini yaptı. Ayrıca yeni inşaatlardaki taze beton denetimi de yapılıyor. 2000 yılından itibaren 2 bin 093 şantiyeye gidildi ve 83 bin 259 adet taze beton numunesi alındı. Birim, hazır beton tesislerinin ürettiği malzemenin kontrolünü de yapıyor.

BETON TESTİ NASIL YAPILIYOR?

Beton  Zemin Laboratuvarı; 7 inşaat teknikeri, 10 yer bilimci ve 7 inşaat mühendisiyle inşaat denetimleri yapıyor. 7 gün 24 saat denetim uzmanları, şantiyelerde beton kalitesini denetliyor. Beton numuneleri alınıyor, laboratuvarda su kürüne tabi tutuluyor. 7 ve 28 gün sonra bu numunelerin nihai mukavemeti çıkıyor. Ayrıca mevcut binalardan alınan beton numuneleri de basınç testine tabi tutuluyor. Kadıköy Belediyesi Beton Zemin Laboratuvarı, ilçede yapılacak yeni binalarda beton kalitesinin C-35 denilen yüksek kalite beton sınıfı kullanılmasını şart koşuyor. 2014 yılında alınan Kadıköy Belediye Meclisi kararına göre, yeni yapılan inşaatlarda temel zorunlu olmak şartıyla en azından binada 3 yapı elemanından numune alma zorunluluğu var. Bu işlem ise temel ve ara katlardan beton numunesi alınarak gerçekleştiriliyor.

NASIL ULAŞILABİLİR?

Müteahhit, yapı uzmanı, mal sahibi veya kat malikinin, laboratuvara gitmeden bir gün önceden haber vermesi gerekiyor. Laboratuvar yetkilileri, programa göre işlem yapıyor. Laboratuar iletişim numarası: (0216) 327 83 50 – (0216) 545 72 53.

Related Posts

Leave a Comment