Kültür & Sanat

Manuş Baba’nın “Eteği Belinde” şarkısı çalıntı çıktı

Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği, Manuş Baba’nın “Dönersen Islık Çal” albümündeki “Eteği Belinde” adlı şarkının, Atilla Yılmaz’ın “Senden Gayrı” isimli eserin kopyası olduğuna karar verdi

Atillla Yılmaz, Manuş Baba’nın Eteği Belinde eserinin kendisinin 2005 yılında piyasaya çıkardığı albümündeki Senden Gayrı’dan çalıntı olduğuna dair Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği’ne (MSG) başvurmuştu. Konuyu değerlendiren MSG; “Yapılan başvuru doğrultusunda dijital ortamda sunulan ses kayıtları değerlendirilmiştir. Bestesi Atilla Yılmaz’a ait ‘Senden Gayrı’ isimli eser ile Manuş Baba’nın yorumladığı ‘Eteği Belinde’ isimli eserin tempoları farklı olsa da ara nağmelerin birebir aynı olduğu tespit edildi” şeklinde görüş bildirdi.

Manuş Baba

MANUŞ BABA: VİCDANIM İLE İLGİLİ BİR TELAŞ YAŞAMIYORUM…

Manuş Baba, çıkan haberlerden sonra şöyle açıklama yaptı: “Nereden bulaştık bu işe bilmiyorum. ‪Vaktiyle atari salonunda oyun oynamak için evden ufak tefek bir şeyler arakladığımız oldu ama, böyle ‘hırsız’ damgası vurularak ortada dolaşan haberler mevzusu biraz ağır yani. Benim, dostlarım, ailem için. Kaldı ki ’emek’ ailemden öğrendiğim, içimde taşıdığım, hayatım boyunca yol arkadaşlarımla, dostlarımla bu zamana dek beni destekleyenler ile paylaşmaktan mutluluk ve onur duyacağım bir şeyken, böyle emek hırsızlığı ithamıyla karşılaşmak çok da ezici bir şey değil benim için açıkçası! ‪Vicdanım ile ilgili herhangi bir telaş yaşamıyorum.

Manuş Baba

NE KARAKTER KALDI, NE ANA, NE BABA…

Üzüldüğüm tek nokta var ki; ‘tanımadığım, bilmediğim, dinlemediğim, iyi niyetten yoksun, benim için müzikal olarak çok uç bir noktada olan eser sahibi (sahipleriyle) ile öyle bir benzerliğin olma ihtimali ve kendimin aynı hisleri paylaşmış olma ihtimali’dir beni yaralayan. ‘Ben yazdım, ben ürettim’ derken o özel hislerimin çok da özel kılınamayacağı bir durumla karşılaşmaktır beni kıran. Gelelim şuna ki, söylemem gereken bir şey daha var; MSG dışında MESAM’a başvurulmuş çalıntı, benzerlik adına başka bir eser sahibine ait başka bir dilekçe daha bulunuyor. ‪Nasıl çıkacağız bu işin içinden bilememekle birlikte popülerlik, ün mevzusu da kolay iş değilmiş arkadaş. Ne karakter kaldı, ne ana, ne baba. ‪Memleketin dört bir yanında şarkılar, türküler ile bir araya geldiğim her sahnede bizi bir arada tutan ne varsa ona inanıyor ve bu güzelliğin bizi iyileştireceğini, kurtaracağını düşünüyorum.

Manuş Baba

VARSIN SİZİN OLSUN ÜNÜNÜZ, ŞÖHRETİNİZ…

Memlekette her şey artık o kadar anormal ki; kötü adamlar, kötü kadınlar çiçeğe, doğaya, sevgiye, dostluğa, insanca yaşam taleplerine karşı durup, bunun mizahını yapıp gülünç buluyorlar. ‪Şimdilik buralardayım. Hayatımda popülerlik, ünden, şöhretten daha öte şeyler var. Ahlaklı olmak, insan olmak, memleketin, dünyanın farkında olmak, ailem, dostlarım, sevdiklerim. ‪Varsın sizin olsun ününüz, şöhretiniz. Şu memlekette hiçbir şeyin benim istediğim gibi olmayacağını anlamış olmakla beraber, asla bu hayal kırıklıklarından dolayı da vazgeçecek değilim.”

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like