Namık Kemal'in heykeli Kadıköy’e dikildi [Haber İstanbul]

Kadıköy Belediyesi, Türk edebiyat ve düşünce tarihinin önemli isimlerinden Namık Kemal için heykel yaptırdı. ‘Vatan Şairi’ olarak tanınan, Türk edebiyatının önemli isimlerinden Namık Kemal’in heykeli, 19 Mayıs Mahallesi’nde yeni yapılan 19 Mayıs Parkı’na konuldu.

Bronz heykel, heykeltraş Ümit Öztürk tarafından yapıldı. 2 metre 60 cm yüksekliğinde olan heykelin yapımı yaklaşık üç ay sürdü. Namık Kemal’in Kadıköy’le ilişkisi Ziya Paşa, Şinasi gibi isimlerle yaptığı fikir tartışmalarına dayanıyor.Uzun yıllar Kadıköy’de yaşayan 5. Murad’ın şimdi SGK ve Marmara Üniversitesi Kampüsü’nün bulunduğu yerdeki köşküne ziyarete gelen Namık Kemal, Ziya Paşa gibi isimlerle bu köşkte fikir tartışmalarında bulunuyordu. Köşk zamanla muhaliflerin buluşma yeri haline gelmiş ve sabahlara kadar fikir tartışmalarının yapıldığı mekân olmuştu. 21 Aralık 1840’ta doğan Kemal’in heykelinin doğum günü haftasında konulması da ayrı bir özellik taşıyor.

Namık Kemal

KILIÇDAROĞLU’NDAN ZİYARET…

Aydınlanma ve Atatürk Devrimleri Çalıştayı için Kadıköy’e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Milletvekilleri Bülent Tezcan, Erdoğan Toprak ve Mehmet Akif Hamzaçebi ile beraber heykeli ziyaret etti.

Namık Kemal

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like