İBB, Üsküdar arazisini 550 milyona sattı… İBB’nin Üsküdar’daki 29 bin metrekarelik arazisi 550 milyon liraya İGDAŞ’a satıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Üsküdar arazisini 550 milyona sattı.

BASINA KAPALI İHALEYE YALNIZCA İGDAŞ KATILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Üsküdar Ünalan’daki 29 bin 664 metrekare büyüklüğündeki arazisini 550 milyon lira bedelle İGDAŞ’a sattı. Üsküdar ilçesi Bulgurlu Mahallesindeki arazide İGDAŞ İkmal Müdürlüğü bulunuyordu. Alan ayrıca pazar yeri olarak da kullanılıyordu. Satış için basına kapalı düzenlenen ihaleye yalnızca İGDAŞ katıldı.

İBB ARAZİLERİNE GENEL BİR BAKIŞ

İBB’nin arazileri İstanbulluların sıklıkla konuştuğu konular arasında geliyor. Bunları haberimizde sizin için derledik. İBB’nin satın almak istediği arazilerle ilgili teklif oy birliğiyle kabul edildi. Araziler içinde en dikkat çekici olan Lunapark Gazinosu’nun arazisi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İBB’nin satın almak istediği arazilerle ilgili teklifini oy birliğiyle kabul etti. İBB’nin alınması için Belediye Meclisi’nden yetki istediği araziler içinde dikkat çekici olan, Vatan Caddesi üzerinde bulunan, eski Lunapark Gazinosu’nun arazisiydi. Şimdi bir kısmının üzerinde Migros’un olduğu, bir kısmının da açık otopark olarak kullanıldığı arazinin imar sorunu, uzun süredir İBB’nin gündeminde. Arazinin bir kısmını konut+ticaret, bir kısmını park bir kısmını da cami alanı olarak ayıran 2012 yılında yapılan imar planları hakkında, İstanbul 7. İdare Mahkemesi 2015 yılında yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bu arada Fatih Belediyesi, araziyle ilgili olarak hazırladığı uygulama imar planı 16 Kasım 2016 tarihinde İBB Meclis gündemine geldi. İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ndeki açılan davanın sonuçlanmasının beklenmesine karar vererek, Fatih Belediyesi’nin teklifini, Planlama Müdürlüğü’ne iade etti.

HABERİSTANBUL

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like