20 yıllık kardeşlik; İstanbul ve Odessa

by Duygu Kuyumcu
odessa

Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkileri güçlendirmek adına başlatılan “Kardeş Şehir Odessa” projesinde ilk adım geçtiğimiz günlerde atıldı. İstanbul’un kardeş şehri Ukrayna Odessa’da yapılan İstanbul Park’ın açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko beraberliğinde gerçekleşti.

odessa

KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜNDE 20. YIL..

Odessa Belediye Başkanı Gennadiy Trukhanov’u makamında ziyaret eden Başkan Topbaş; “Eski dostların bir araya gelişiyle güçlü ve duygusal bir bağ oluştu. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iki şehir arasında 20 yıl önce başlattığı Kardeş Şehir anlaşmasına açılışını yaptığımız İstanbul Park ile destek olmamız, bizim için çok anlamlı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun devlet erkanıyla birlikte parkın açılışına katılması da bizi çok mutlu etti” dedi.

ODESSA ŞEHİR İÇİ ULAŞIMINA TÜRKİYE’DEN DESTEK…

İBB ve UNACLA Başkanı olarak yerel diplomasiyi çok önemsediklerini ifade eden Kadir Topbaş, yerel ilişkilerin halkları birbirine yaklaştırdığını ve barışa katkı sunduğunu dile getirdi. Kardeş Şehir Odessa’ya destek vermek adına ulaşım ve altyapı başta olmak üzere birçok alanda teknik ekip göndereceklerini belirten Topbaş, her alanda bilgi ve deneyim paylaşımına açık olduklarını kaydetti. Kardeş şehirde kent içi ulaşımın gelişmesine destek vermek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak şehre yenilenmiş 30 otobüs hediye edeceklerini açıklayan İBB Başkanı Topbaş; “Yerel yönetimler olarak gücümüz yettiğince el ele tutuşmamız gerekir. Otobüsleri inşallah 2018 yılında göndermeye başlayacağız. İstanbulluların hediyesi olacak bu otobüslerin şehre ayrı bir güzellik getireceğine inanıyorum. Odessa Belediyesi’nin başarılı çalışmalarına ve şehrin gelişimine böyle bir destek vermek istiyoruz” şeklinde konuştu. Kardeş Şehir İstanbul’un Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Ukrayna’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Gennadiy Trukhanov da İBB’ye desteklerinden ötürü teşekkür etti.

odessa odessa

Related Posts

Leave a Comment