Uçurtma Festivali

İBB’nin bu yıl 6’ncısını düzenlediği İstanbul Uluslararası Uçurtma Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Ailelerin çocuklarıyla beraber ilgi gösterdiği festival Maltepe Sahili’nde gerçekleşti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen 6. İstanbul Uluslararası Uçurtma Festivali, 10 ülkeden 20’yi aşkın profesyonel uçurtmacıyı İstanbul’da buluşturdu.

Maltepe Sahili’nde düzenlen festivalin ilk gününe İstanbullular yoğun ilgi gösterdi. Birbirinden renkli uçurtmaların gökyüzünde süzüldüğü festivalde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hediye ettiği uçurtmalara ilgi de büyüktü.

Sahne gösterilerine geniş yer verilen festivalde, jonglörden kuklaya, illüzyondan palyaçoya kadar pek çok gösteri sahneledi. Etkinlik süresince alanda yapılan animasyon gösterileri festivale renk kattı. Vatandaşlar, güzel bir İstanbul gününde ailece doyasıya eğlendi.

Festivalin 2. gününde profesyonel uçurtmacılar için yarışmalar düzenlenecek. Uçurtmacıların çeşitli kriterlerde değerlendirileceği yarışmada, en güzel uçurtma (sanatsal uçurtmalar), en iyi performans (sportif ve savaşçı uçurtmalar), en büyük uçurtma ve minyatür uçurtma kriterlerinde değerlendirmeler yapılacak.

Festivale Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, Kolombiya, Kamboçya, Endonezya, Zambiya, Avustralya, Polonya, İtalya ve Malezya’dan gelen uçurtmacılar, uçurtma gösterileri yapacaklar. Türk uçurtmacılar için düzenlenen yarışmada ise en yükseğe çıkan uçurtma, en güzel uçurtma ve en ilginç uçurtma kriterleri değerlendirilecek.

Festivalde, İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin Türk Uçurtma Takımı, Türkiye’nin en büyük uçurtması olan 60 m2’lik dev Türk Bayrağı uçurtması ile gösteri yapacak. Uçurtma takımı, gökyüzünden şekerler, çikolatalar, oyuncaklar yağdıracak.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like