Güncel

Sabiha Gökçen’in yolcu sayısında büyük artış!

Sabiha Gökçen

Türkiye’nin en büyük ikinci havalimanı olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, 2018 yılında yolcu sayısını yüzde 9 oranında artırarak, 34 milyon sınırını geçti. 2018 yılında dış hat yolcu sayısı yüzde 13, iç hat yolcu sayısı ise yüzde 7 oranında arttı.

Yolcu sayısı açısından Türkiye’nin en büyük ikinci, Avrupa’nın ise en büyük 13. havalimanı konumunda olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, geride bıraktığımız 2018 yılında yolcu sayısını yüzde 9 artırdı ve toplam 34 milyon 58 bin 917 misafirine ev sahipliği yaptı. Geçen yıl bu rakam 31 milyon 316 bin 109 olarak gerçekleşmişti. Öte yandan, 2017 yılında 10 milyon 338 bin 816 olarak gerçekleşen dış hat yolcu sayısı ise 2018’de yüzde 13 oranında arttı ve 11 milyon 671 bin 870 olarak kayıtlara geçti. Geçen yıla göre iç hat yolcu artışı yüzde 7 oldu ve 22 milyon 387 bin 47 olarak gerçekleşti.

Sabiha Gökçen2018 REKORLAR, BAŞARILAR, ÖDÜLLERLE DOLU

2018 yılında Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan uçuş yapan yolcu uçağı sayısında toplamda yüzde 7 oranında bir artış elde edildi ve toplam yolcu uçağı sayısı 222 bin 985 oldu. Dış hat uçuşu yapan yolcu uçağı sayısı 2018 yılında yüzde 10, iç hat uçuşu yapan yolcu uçağı sayısı ise yüzde 5 oranında arttı.  2018 yılı yolcu rakamları hakkında değerlendirmelerde bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı işletmecisi İSG’nin CEO’su Ersel Göral, şunları söyledi: “2018 yılı bizim için rekorlar, başarılar ve ödüllerle dolu bir yıl oldu. Terminal işletmesini devralmamızın 10. yıl dönümünde yolcu sayımızı 34 milyonun üstüne çıkartarak, geçen yıla göre yüzde 9 oranında bir büyüme elde ettik. Ayrıca, uluslararası yolcu sayısında da çift haneli büyüme elde ederek dış hat yolcu sayısını yüzde 13 oranında artırdık. 31 Temmuz 2018’de iç hatlar ek terminal binamızı hizmete soktuk. Sosyal sorumluluk projemiz ödüller aldı, almaya da devam ediyor. Tüm bunları ortaya koyduğumuz zaman 2018’i bizim için 10. yıla layık bir dönem olarak değerlendiriyoruz.

BAŞARILARIMIZA YENİLERİNİ EKLEYECEĞİZ

Şimdi 2019 yılında tüm bu başarıların üstüne yenilerini eklemeyi ve yepyeni bir hikaye yazmayı amaçlıyoruz. İstanbul Havalimanı’nın açılması ve Atatürk Havalimanı’nın kapanması ile birlikte artık İstanbul’un şehir havalimanı kimliğine kavuşacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da misafirlerimizi sevdiklerine yakınlaştırmaya devam edeceğiz. Bu yıl içinde hem metro bağlantısının devreye girmesi, hem de ikinci pistimizin bitmesi ile birlikte hem kapasitemizi, hem de kolay ulaşılabilirliğimizi tamamlamış olacağız. Bir yandan da terminalimizde yolcularımıza zaman kazandıracak hamlelerimiz olacak. Güvenlik girişinden itibaren check-in, pasaport kontrolü ve gate bölgelerinde hayata geçireceğimiz teknolojik ve inovatif yatırımlarla misafirlerimize artık daha hızlı ve daha güvenli seyahat imkanı sunacağız.”

YENİ TERMİNAL BİNASI MÜJDESİ

2019 yılındaki en önemli hedefleri arasında yeni terminal binasının temelinin atılması olduğunu ifade eden Göral, sözlerine çöyle devam etti: “2020 yılında tamamlanmasını öngördüğümüz yeni terminal binamızla toplam yolcu kapasitemizi yıllık 41 milyondan 65 milyona çıkartacağız. Böylece Sabiha Gökçen Havalimanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 hedeflerine ulaşma yolunda Türk sivil havacılığının önemli bir oyuncusu olarak var olmaya devam edecek.”

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like