Güncel

SGK’dan Türk ve Alman vatandaşlarına bilgilendirme

SGK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Alman kurumları, 24-26 Nisan 2018 tarihlerinde çifte vatandaşlığı olanların sosyal güvencelerine yönelik bir bilgilendirme projesi hazırladı. Bilindiği üzere, 1 Kasım 1965 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’ne göre Almanya’da çalışan vatandaşlarımız ile bu kişilerin aile bireyleri, sosyal güvenlik haklarını Türkiye’de de kullanma hakkına sahip.

Türk ve Alman vatandaşlarını sosyal güvenlik hakları konusunda bilgilendirmeye yönelik olarak, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Alman Emeklilik Sigortası kurumları arasında 24-26 Nisan 2018 tarihleri arasında SGK Beşiktaş Sosyal Tesisi ve Eğitim Merkezi İstanbul’da Türkiye-Almanya Danışma Günleri düzenlenecek. Danışma Günleri’nden İstanbul, Edirne, Kırklareli, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde ikamet eden Türk ve Alman vatandaşları ile bu kişilerin aile bireyleri yararlanabilecekler.

KATILIM ÜCRETSİZ…

Ücretsiz ve Türkçe-Almanca olarak verilecek danışma hizmeti, Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’nin öngördüğü sosyal güvenlik haklarına (yaşlılık, malullük, ölüm ve hastalık halinde sağlanan yardımlar) ve yurtdışında geçen sürelerin borçlanma yoluyla değerlendirilmesine ilişkin soruların Türk ve Alman uzmanlarla birebir yapılacak görüşmelerle cevaplandırılması şeklinde gerçekleştirilecek. Danışma hizmetinden yararlanmak isteyenlerin (0312) 432 12 26/29 numaralı telefonlardan randevu almaları ve danışma gününe mutlaka kimliği, Türk sigorta sicil numarası, varsa tahsis numarası, Almanya’da bulunduğu esnadaki ikamet ve çalışma yerlerine ait belgelerle gelmeleri gerekmekte. Türkiye – Almanya Danışma Günleri’ne ait bilgiler şöyle:

SGK Beşiktaş Sosyal Tesisi ve Eğitim Merkezi

Adres: Yıldız Mah. Çırağan Cad. No:75 Beşiktaş / İstanbul

24 Nisan 2018 / Saat: 10:30-17: 00

25 Nisan 2018 / Saat: 09:30-17: 00

26 Nisan 2018 / Saat: 09:30-17:00

SGK

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like