İstanbul'da dereler hayat buluyor - Haber İstanbul
Ayamama Deresi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dere ıslahı ve yeşil alan düzenleme projelerine bir yenisini daha ekliyor; Marmara Denizi’nden Ayamama Deresi’ne deniz motorları ile taksi devri başlıyor.

Bakırköy, Bahçelievler ve Küçükçekmece ilçeleri içerisinde bulunan Ayamama Deresi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen rekreasyon projesi ile önemli bir yaşam merkezi haline gelecek. Özellikle Osmanlı döneminde, çevresindeki bostanlar, bahçeler ve çiftlikler için önemli bir su kaynağı olan Ayamama Deresi, hayata geçirilen proje ile hak ettiği değerine yeniden kavuşmuş olacak.

DERE VE ÇEVRESİNDEKİ CANLI ÇEŞİTLİLİĞİ ARTACAK…

Ayamama Deresi Düzenleme Projesi kapsamında, atık suların ileri teknolojik arıtma sistemlerinde arıtılarak dereye verilmesiyle derenin temizlenmesi sağlanıyor. Böylece dere ve çevresindeki canlı çeşitliliği arttırılmış olacak. Proje ile Ayamama Deresi ve çevresi, geçmişte olduğu gibi yeniden “kuş yolu” olma özelliğine kavuşacak.  Böylelikle hem “yaşamın canlanması” konseptiyle bölge kuşlarının ülkemizde kalması, hem de derede su canlılarının yaşayabileceği sürdürülebilir bir çevre ortaya çıkarılacak.

AKTİF YAŞAMIN MERKEZİ HALİNE GELECEK…

Su taşkınlarının önüne geçen dere ıslahıyla ikiye bölünmüş olan Bakırköy ilçesinin, yer yer yaya köprüleriyle ve dere çevresindeki geçişlerle birleştirilmesi de sağlanacak. Ayrıca, Küçükçekmece ilçe sınırından başlayarak Marmara Denizi’ne kadar ulaşan proje alanına, dere boyunca üç farklı kotta engelli erişimine de izin veren yürüme yolları yapılacak. Böylece yayalar, proje başlangıcından sonuna kadar kesintisiz ulaşıma sahip olacak. Proje kapsamında taşıt ve demiryolu köprüsünün yanı sıra  peyzaj ana temasını temsil eden leylek boynu çelik yaya köprüsü de yapılacak. Bölge, pek çok spor alanıyla da aktif yaşamın merkezi olacak.

Ayamama Deresi

DEREYE DENİZ YOLU İLE ULAŞIM MÜMKÜN OLACAK…

Proje kapsamında planlanan düzenlemelerden biriyle, Ayamama Deresi’ne deniz yolu ile ulaşım mümkün olacak. Marmara Denizi’nden İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ve İstanbul Fuar Merkezi’ne, deniz taksi ve tekne gibi deniz araçlarıyla yeni bir ulaşım yolunun oluşturulması amaçlanıyor. Proje tamamlandığında Ayamama Deresi; içinden temiz suların geçtiği, çevresi çeşit çeşit bitkilerle bezenmiş yemyeşil bir ekolojik alana dönüşürken, vatandaşların sazlıklara gelen kuşlar ve kelebekler eşliğinde suda yüzen balıkları seyrettiği, süs şelalelerine bakarak suyun dinlendirici özelliğinden istifade ettiği, gölgeli ağaçların altında gezindiği, çocukların suyla kaynaşarak balıklarla oynadığı, küçük gölet alanları ve spor tesislerinin yer aldığı keyifli sosyal bir çevre ortaya çıkmış olacak.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like