Beşiktaş Müzesi

Vodafone Arena’da düzenlenmesi tamamlanan Beşiktaş Müzesi; Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, İkinci Başkan Ahmet Nur Çebi ve Genel Sekreter Ahmet Ürkmezgil’in katılımıyla açıldı.

Açılış töreninde konuşan Bakan Nabi Avcı, Türkiye’nin bir açık hava müzesi olduğunu belirterek; “Bu bakımdan dünyanın en önde gelen ülkelerinden biriyiz. Ancak kurumsal ve özel müzeler konusunda maalesef, son zamanlarda kıpırdanma olmakla birlikte bugüne kadar yeterince geliştiğimizi söyleyemeyiz. Bu bakımdan Beşiktaş Müzesi çok önemli bir örnek teşkil edecek” dedi.

ENGELLİ VE ÇOCUK DOSTU MÜZE

Özellikle gençlerin bu tür müzelere çok ihtiyacı olduğunu kaydeden Avcı; “Beşiktaş yine bir ilke imzasını atıyor. Özellikle gençlerin bu tür müzelere çok ihtiyacı var. Geçmişi bilirlerse, geleceğe daha iyi hazırlanırlar. Beşiktaş’a çok yakıştı” ifadelerini kullandı. Müzenin, engelli ve çocuk dostu olduğuna dikkati çeken Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, şunları söyledi: “Engellilerimizin herhangi bir yardım almaksızın kendi başlarına da rahat rahat gezebilecekleri altyapıyla tasarlandı. Aynı zamanda çocukların hem güvenliğini tehlikeye atmadan, hem de ilgilerini dağıtmadan gezecekleri biçimde tasarlandı. Genç Beşiktaşlılara, geleceğin Beşiktaşlılarına nasıl bir kulübün taraftarı olduklarını gösterecek bir müze olduğu için ben de mutluyum. Hayırlı uğurlu olsun.”

KATKILARLA DAHA DA ZENGİNLEŞECEK

Müzeyi gezdiği sırada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Nabi Avcı; “Burası ayrıca açık bir müze. Bugüne kadar elinde şu veya bu şekilde Beşiktaş ile ilgili obje, tarihi belge, kartpostal, fotoğraf, ses kaydı, Beşiktaş tarihiyle ilgili malzeme olan nereye vereceğini bilmiyordu. Şimdi adres belli oldu. Beşiktaş tarihiyle ilgili her türlü objenin toplanacağı, geniş kitlelerle paylaşılacağı mekan oldu. Önümüzdeki yıllarda bu tür katkılarla daha da zenginleşecek. Belki yeniden tasarlanması gerekecek” değerlendirmesinde bulundu.

FİKRET ORMAN: BİR SPOR TARİHİ MÜZESİ

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ise, kulüp olarak hem saha içinde hem de saha dışında camiayı gururlandıracak işlere imza atmaya devam ettiklerini vurgulayarak; “Burası sadece futbol müzesi değil, bir spor tarihi müzesi. Destek verenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından Fikret Orman, Nabi Avcı’ya bir Kartal heykeli ve Beşiktaş forması hediye etti.

BEŞİKTAŞ’IN TARİHİ MÜZEDE TOPLANDI

Bin 650 metrekare alana sahip olan Beşiktaş Müzesi’nde, siyah-beyazlı kulübün kronolojisi ve şampiyonluk kupaları yer alıyor. Müze, kulübün tüm branşlarından gelen 100’e yakın kupayı ve 200’den fazla forma, top, krampon, belge, plaket, şilt, bayrak, flama gibi nesneyi barındırıyor. Koleksiyonda ayrıca, kuruluşundan bugüne kulübün öyküsünü görselleştiren yüzlerce film, fotoğraf ve resim yer alıyor. Bir deneyim ve etkileşim merkezi Beşiktaş Müzesi’nde yer alan 50’den fazla dijital uygulama, ziyaretçilere kulübün spor dalları ile ilgili izleme ve etkileşimsel deneyim olanağı sunuyor. Müzede tarihi ve güncel spor etkinliklerinin kısa belgeseller niteliğinde görüntüleri, dijital sorgulama kioskları, sanal oyun ortamları, stat mappingleri, belgesel alanı uygulamaları bulunuyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like