Beyoğlu’nda gündem büyük dönüşüm

by Reha Kadak

İstanbul’un dünyaya açılan kapısı Beyoğlu, son yıllarda yapılan yatırımlarla büyük bir dönüşüm ve gelişime sahne oldu. İlçedeki bu büyük dönüşüm, Beyoğlu markasının bugünü, geleceği ve sunduğu fırsatlar, Beyoğlu Büyük Dönüşüm Buluşması’nda ele alınıyor.

İş, sanat ve kültür dünyasından birbirinden kıymetli konu ve konuşmacıların katılımıyla iki gün süreyle Beyoğlu markasının konuşulacağı zirve, Grand Pera Emek Salonu’nda başladı. Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu Yatırımcılar Grubu (BIG) tarafından gerçekleştirilen etkinliğin açılışına, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve TOKİ Başkanı M. Ergün Turan ile birlikte Beyoğlu’nda yatırımları olan iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı. Önümüzdeki 2-5 yıl arasında hayata geçecek büyük projelerin bitmiş hali, iki gün süreyle dev Beyoğlu maketi üzerinden tanıtılacak.

Beyoğlu

TÜRKİYE’NİN YÜZÜ İSTANBUL, GÖZBEBEĞİ DE BEYOĞLU…

Beyoğlu Büyük Dönüşüm Buluşması’nın açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: “Beldelerin, insanların yaşadığı ortak mekanların geleceğini, o yörede yaşayan yerel yönetimlerin başındaki insanların ufukları belirliyor. Başta tabi ki yerel idareler olmak üzere bizim mülki idaremiz, bölgede yaşayanların hepsi bölgeyle ilgili bir araya geliyor, hedef koyuyor ve bu hedefe doğru koşuyorsa çok güzel sonuçlar elde ediyoruz. Bu anlamda Beyoğlu Yatırımcılar Grubu’nu oluşturan 32 yatırımcının yer aldığı platformu görmek de oldukça mutlu edici” dedi. Türkiye’de şehirciliğin geçmişine değinen Özhaseki; “İlk belediye kanunları 1930’lara denk geliyor. Planlamalar da 1920’li, 1930’lu, 1940’lu yıllarda yapılıyor. Arkasından 1940’larda göç furyası başlıyor. Bu göçler karşısında eski kadim şehirlerimiz maalesef büyük bir tahribata uğruyor. 2000’lere gelene kadar kimliksiz, sağlıksız şehirlere sahip olmuşuz. Bir terzi girmiş, ölçüsüzce ölçüp biçmiş. Bugün geleceğe aydınlık bakıyoruz. Doğru bir mantık ve çözümle iyi işlerin yapıldığını görmek, hepimizi gelecek adına ümitli kılıyor. Bir insanı ilk önce yüzünden tanırsınız. Türkiye’nin yüzü de İstanbul’dur, gözbebeği de Beyoğlu” ifadelerini kullandı.

BEYOĞLU’NA YATIRIMDA YARIŞAN GİRİŞİMCİLERİMİZ VAR…

Beyoğlu Büyük Dönüşüm Buluşması’nın açılış konuşmasında son 13 yılda Beyoğlu’nun içinde bulunduğu dönüşümü ve Beyoğlu’nun vizyonunu katılımcılarla paylaşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise; “2004’ten bu yana 5 bin 737 bina, restorasyon ve renovasyondan geçti. Bir metrekare yeni inşaat yapmadan, eski binaları hayata döndürerek 2 milyon 250 bin metrekare ticaret ve yaşam alanı kazandırdık. Zaman içinde değerini yitirmiş, kaderine terk edilmiş, harabe olmaya yüz tutmuş mekanlarda bugün tasarım ofisleri, sanat galerileri, restoranlar, eğlence mekanları, teknoloji firmaları ekonomi üretiyor, iş üretiyor, refah üretiyor. Okmeydanı, Piyalepaşa, Örnektepe, Tarlabaşı ve daha onlarca projeyle yatırım, kalkınma, ilerleme Beyoğlu’nun her köşesine yayılıyor. Bir yerel yönetici olarak bütün bu faaliyetlerden beklentim, vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin artmasıdır. İş, istihdam imkanlarının çoğalmasıdır. Yenilikçi ve rekabetçi bir odak şehir kurmaktır. En nihayetinde, en ücra köşesinden en merkezi noktasına kadar Beyoğlu’nda yaşayan herkesin mutluluğunu artırmaktır. İki milyon insan her gün misafirimiz. 46 bin turist, her gün Beyoğlu otellerinde konaklıyor. Yüzlerce kültür ve sanat merkezi, her gün yüz binlerce ziyaretçi alıyor. Beyoğlu sadece İstanbul ve Türkiye için değil, dünya için çok değerli bir yer. Bu nedenle Beyoğlu’na yatırımda yarışan girişimcilerimiz var” şeklinde konuştu.

13 YILLIK BÜYÜMEYE DENK GELECEK YATIRIMLAR…

Beyoğlu’nun içinde bulunduğu bu değişim ve dönüşüme rakamlarla da değinen Başkan Demircan; “2004 yılında 6 bin olan konaklama kapasitemiz bugün 46 bine çıktı. Beyoğlu’ndaki konaklama yatırımları 1,6 milyar dolara ulaştı. Bu otellerde 20 bin sürekli istihdam sağlanırken günlük 5 milyon dolar, yıllık ise 1,9 milyar dolarlık ekonomi oluştu. Turizm, hizmet ve perakende sektöründeki yatırım toplamı ise 3 milyar doları buldu. Tüm bu yeni yatırımlarla birlikte 13 yıl içerisinde 100 bin yeni istihdam oluştu. Tarlabaşı’ndan Atatürk Kültür Merkezi’ne, Narmanlı Han’dan Maksim Sahnesi’ne, Alkazar Sineması’na ve İstiklal Caddesi’ne büyük işler bir bir bitiyor” açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE’NİN VE YATIRIMIN GÖZBEBEĞİ…

Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın konuşmasının ardından Beyoğlu Büyük Dönüşüm Buluşması, “Türkiye’nin ve Yatırımın Gözbebeği Beyoğlu” paneli ile devam etti. Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Vahap Munyar’ın moderatörlüğünde yapılan panelde Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, Nef Kurucusu Erden Timur, Esta Construction Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Demirbilek ve Demsa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Demet Sabancı Çetindoğan, Beyoğlu’ndaki yatırımlarından ve bölgenin yatırım potansiyelinden bahsetti.

Related Posts

Leave a Comment