Boğaziçi rahat bir nefes aldı

by Cenay Toprakkaya
Boğaziçi

Sarıyer Belediyesi’nin girişimiyle İmar Barışı’nda sevindirici bir gelişme yaşandı. Buna göre, Boğaziçi öngörünümde yer alan yedi ilçe İmar Barışı’ndan yararlanacak. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Önerilerimiz ciddiye alındı, önemli bir adım atıldı. Ancak esas 2981’le, yani tapu tahsis belgesiyle mülkiyet sorunu çözülebilir. Olması gereken de budur” dedi.

İmar Barışı, TBMM Genel Kurulu’nda verilen önergelerle değiştirilerek yasalaştı. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Boğaziçi Kanunu’nun “öngörünüm” kapsamındaki tüm yerler barıştan muaf tutulurken; genel kurulda verilen bir önergeyle “ekli kroki, listede sınır ve koordinatları gösterilen yerler” denilerek, Boğaziçi sahil şeridindeki bazı alanlar yeniden imar barışı kapsamına alındı. Bu kapsama göre Sarıyer’de Rumelikavağı, Yeni Mahalle, Merkez, Kocataş, Maden, Büyükdere, Çayırbaşı, İstinye ve Yeniköy’ün bazı bölümleri, İmar Barışı sürecine içine alındı. Cumhuriyet, Kireçburnu, Tarabya barışa dahil değildi, arkasında kalan Rumelifeneri ve Rumelikavağı’nın bir kısmı da barışa dahil edildi. Maden’in tamamıyla, Sarıyer ve Yeni Mahalle’nin sahil şeridi hariç olmak üzere büyük kısmı İmar Barışı’ndan yararlanacak.  Beşiktaş Ortaköy Camii’nden İstinye’ye olan Emirgan ve Bebek’te ise barış yok.

Boğaziçi

ŞÜKRÜ GENÇ: TAPU SORUNU DA ÇÖZÜLMELİ

Sarıyerlileri sevindiren değişiklik, Sarıyer Belediyesi’nin itirazı ile yapıldı. Sarıyer’de kaçak yapı sahipleri belediyeye başvurarak, yapı kayıt belgelerine dayanarak alınan yıkım kararları ile cezaların iptalini istedi. Sarıyer Belediyesi; “İmar Barışı, İmar Kanunu’na aykırı kaçakları kapsar. Boğaziçi’ne ilişkin yasa da özel bir yasadır.  Yıkım kararları ve cezalar iptal edilemez” dedi.  Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç; “Çözüm konusunda itirazlarımızı söyledik. Yazılı olarak da ilettik. Çeşitli görüşmeler yaptık, eksikler vardı. Ortada bir Boğaz Yasası varken yıkım kararları ve cezalar iptal edilemezdi. Çünkü yasa var. Sonunda torba yasaya girerek barış sağlandı. Bir haksızlık giderilmiş oldu. Ancak bir kez daha söylüyorum, tapu tahsis belgeleriyle halkın tapu sorunu çözülür. Bunun için de çalışıyoruz. Girişimlerimiz var, bunu da başaracağız” açıklamasında bulundu.

Related Posts

Leave a Comment