Halı satıcılığından CEO’luğa uzanan bir başarı öyküsü: Oya Zingal

by Editör
Oya Zingal

Körfez ülkelerinde gayrimenkul, perakende, IT sektörlerinde yatırımları olan Kuveytli yatırım fonu Murabahat Group’un Türkiye yapılanması Mresco Türkiye Group CEO’luğunu yürüten Oya Zingal’in öğrencilik yıllarında halı satarak başladığı iş hayatı, örnek bir başarı öyküsü. Almanya, Denizli ve İstanbul’da geçen hayatı Ege’nin siyah incisi zeytin sektöründe devam eden, şimdilerde de çok uluslu bir iş insanı olarak yaşamına devam eden Zingal, başarısının sırrının çok çalışmak olduğunu söyledi.

Oya Zingal

İtalya’da öğrendiği teknik sayesinde zeytinden her yıl mahsul almayı başardığını dile getiren Oya Zingal; “Zeytinlikler milli servet, onlara gözümüz gibi bakmalıyız” diye konuştu. Almanya’da doğup, 14 yaşına kadar orada yaşayan Zingal, o yıllarda Mudanya’da yaşayan babasının hediye olarak sık sık zeytinyağı gönderdiğini ve bunlar ile vatan hasretini dindirebildiği yıllarını anlattı. O dönem ailesinden dinlediği hikayeler ile zeytinciliğe merakının ilk tohumlarının atıldığını belirten Oya Zingal, lise yıllarında ise Türkiye’ye dönme kararı almış. Sonrasında İstanbul Üniversitesi’nde biyoloji bölümünü kazanması, hayatının en önemli dönüm noktalarından birisi de olmuş.

“HİÇ PİŞMAN OLMADIM”

İlk para kazanma hikayesini de paylaşan Zingal, bildiği yabancı dil sayesinde Sultanahmet’te halı satarak para kazandığını ve o dönemlerde satış taktiklerine dair pek çok deneyim elde ettiğini aktardı. Babasının “Mutlaka toprağına teşekkür et ve ona yatırım yap” öğüdünü hiçbir zaman unutmadığını söyleyen Oya Zingal, şirketi tarım sektöründe yatırım yapmaya karar verince kendisini zeytinciliğin içinde bulduğunu belirtti ve “Hiç pişman olmadım. Aldığım en doğru karardı” dedi.

Kaynak: Sözcü

Related Posts

Leave a Comment