Raylı Sistem İstanbul İçin Öncelik

by Editör
İstanbul raylı sistem çalıştayı

İBB birimlerinin yaptığı “ulaşım” çalıştayından raylı sistem, metro yatırımlarını hızlandırma ve yerli teknolojilere ağırlık verme kararı çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Raylı Sistem Daire Başkanlığı, çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin katılımıyla “ulaşım” çalıştayı gerçekleştirdi. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İBB Ulaşım ve Çevreden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Orhan Demir, raylı sistemin önemine dikkat çekti.

“Ulaşım politikalarımızı oluştururken raylı sistem bizim birinci önceliğimizdir. Raylı sistemler İstanbul’un ulaşım ve erişim sorunlarının çözümünde olmazsa olmazımızdır” diyen İbrahim Orhan Demir, son yıllarda otomobil sayısının artmasıyla trafik gittikçe içinden çıkılmaz bir hale geldiğinin altını çizdi.

Demir, “İstanbul için raylı sistemlerin çözüm olduğu konusunda geniş bir uzlaşmanın oluşacağını ve ulaşımın karayoluyla çözülemeyeceğini çok iyi görüyoruz. Umarım buradan çıkan sonuçlar bize ışık tutar ve biz çalışmalarımızı bu kapsamda ilerletiriz” dedi.

Üç oturumdan oluşan çalıştayın “İşletilen, yapımı devam eden, planlanan raylı sistemler” konulu birinci oturumunu İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Gerçek, “Raylı sistemlerde Building Information Modeling (BIM) uygulaması” konulu ikinci oturumunu ise İTÜ Elektrik ve Elektronik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez yönetti.

İstanbul raylı sistem çalıştayı

METROLAR HIZLANACAK, YERLİ TEKNOLOJİ DESTEKLENECEK
  • “Sanayi İşbirliği Projesi (SİP) ile araç temini” ile “Yerli sinyalizasyon projesi” konularının da ele alındığı toplantıdan şu önemli kararlar çıktı:
  • Yapımlarına yeniden başlanacak olan ve finansal sebeplerden dolayı uzun süredir duran hatlar için öncelik belirlenecek.
  • Yeni planlanan hatlar bütüncül ulaşım planlaması yaklaşımıyla ve üst ölçekli güncel planlar kapsamında değerlendirilecek.
  • Yerli demiryolu teknolojisi gelişimine öncelik verilecek.

İstanbul raylı sistem çalıştayı

ÇALIŞTAY SUNUMLARI
  1. DOÇ.DR.PELİN ALPKÖKİN -RAYLI SİSTEMLERİN MEVCUT DURUMU
  2. Fatih GÜLTEKİN – RAYLI SİSTEMLERİN BUGÜNÜ
  3. ASLI ŞAHİN AKYOL – RAYLI SİSTEM PROJELERİ PLANLAMA VE TASARIM TEKNOLOJİLERİ
  4. FAHRETTİN ÖNER – İBB RAYLI SİSTEM PROJELERİNDE BIM UYGULAMALARI
  5. HASAN PEZÜK – RAYLI SİSTEMLERDE METRO ARACI TEMİNİ VE SANAYİ İŞBİRLİĞİ PROJELERİ (SİP)
  6. UFUK YALÇIN- YERLİ SİNYAL PROJESİ

Related Posts

Leave a Comment