turist

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlediği bilgiye göre 2017 yılı Ağustos ayında İstanbul’a gelen yabancı turist sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 37 artış ile 1 milyon 247 bin 384 kişiye olarak gerçekleşti.

Yılın ilk 8 ayında ise İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,8 artış gösterdi. Turizm ile ilgili medyaya yansıyan haberler incelendiğinde, yılbaşından bu yana medyaya 832 bin 600 haber yansıdığı tespit edildi.

EN FAZLA TURİST ALMANYA’DAN…

Ocak ayından bu yana geçen 8 ayda İstanbul’u ziyaret eden yabancı turistlerin geldiği ülkelere bakıldığında, en fazla turistin Almanya’dan geldiği tespit edildi. Megakente gelen Alman turist sayısı 8 ayda 656 bin 428 olurken, ikinci sırada yer alan İran’dan İstanbul’a 526 bin 84 ziyaretçinin geldiği anlaşıldı. Son 8 ayda İstanbul’u en çok ziyaret eden üçüncü ülke olan Suudi Arabistan’dan da şehre 413 bin 273 turist geldiği belirlendi. Arap ülkelerinden İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısında geçen yıla oranla yüzde 36’lık bir artış yaşanırken, İstanbul’u ziyaret eden Arap turist sayısının 1 milyon 782 bin 536 olduğu tespit edildi.

turist

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like